Bliv klogere på kunstig Intelligens

Når teknologi bliver medskaber og menneskelig.
Dato
Tid
17:00 - 18:00
Pris
Billet: Gratis
Sted
Scenen
Bibliotek
Roskilde Bibliotek
I samarbejde med
DTU Compute
Adresse

Dronning Margrethes Vej
14
4000 Roskilde
Danmark

Kom med til nok en omgang af Bliv Klogere På. Denne gang med DTU’s Lars Kai Hansen, der gør os klogere på kunstig intelligens.

Lars giver os et indblik i en teknologi, der ikke kun har mange anvendelser, specielt inden for medicin og digitale medier, men også ser ud til at kunne ændre verden.

Efter oplægget er Lars klar på spørgsmål og en god snak med publikum.

Lars Kai Hansen er professor ved DTU Compute, hvor han leder sektionen for kognitive systemer, er uddannet fysiker med PhD fra Københavns Universitet. Han er formand for bestyrelsen i Danish Data Science Academy, der støttes af Novo Nordisk Fonden og af VILLUM Fonden.

Bliv klogere på er en arrangementsrække med fokus på viden og forskning, og afholdes i samarbejde med RUC, Vikingeskibsmuseet, ROMU, DTU, Det Kgl. Bibliotek m.fl.

Dårligt hørende
Vi kan desværre ikke tilbyde teleslynge eller lignende hjælp. Du er velkommen til selv at tage hjælpemidler med, hvis du er dårligt hørende.

Bibliotekerne er for alle og er indrettet, så du også kan komme rundt med kørestol, rollator eller barnevogn. Læs mere om vores adgangsforhold på Roskilde Bibliotek