
- Dato
- Tid
- 10:00 - 17:00
- Bibliotek
- Roskilde Bibliotek
- Adresse
-
Dronning Margrethes Vej
14
4000 Roskilde
Danmark
Det vil syde, boble og larme af snurrende skruemaskiner og øredøvende hammerslag, når Mariella og Dansk Hulebyg inviterer dig ind i hulebyg-laboratoriet på årets Litteraturfestival, hvor vi sammen skaber en stor og fælles hule. Mariella og hendes kollegaer holder overblik over byggeriet og står klar med professionel hjælp, så man kan prøve både skruemaskine, tommestok og fuksvans.
Du kender måske Dansk Hulebyg fra tv-serien på Ramasjang? Nu har du mulighed for at få seje tips til at bygge din egen hule.
For alle børn og voksne.
Mariella Harpelunde Jensen er direktør i foreningen Dansk Hulebyg. Hun har en baggrund som programchef for Buster Filmfestival og har desuden udviklet en lang række børnekultur-events og -workshops med udspring i hendes tv-serier og storyworlds, bl.a Bardatræf og tv-serien Dansk Hulebyg.
Det endelige tidspunkt for dette programpunkt vil blive opdateret i maj måned.
Dette arrangement er en del af Roskilde Litteraturfestival 2025. Festivalen er for alle, den er gratis, og den finder sted lørdag d. 24. maj på Roskilde Bibliotek, i Bibliotekshaven og i Kreativt hus for børn.
I år er temaet tilflugtssteder. For når verden er præget af krige, kriser, kaos og klimaforandringer og føles svær, søger vi tilflugt. På festivalen vil du derfor opleve, hvordan ”tilflugtssteder” er fortolket på forskellige måder i programmet. Drøm dig fx væk i musikalske oplevelser, fordyb dig i kreative og horisontudvidende workshops, eller forsvind ind i litteraturen sammen med inspirerende forfattere. Find hele programmet her.
Tilgængelighed
Bibliotekerne er for alle og er indrettet, så du også kan komme rundt med kørestol, rollator eller barnevogn. Læs mere om vores adgangsforhold på Roskilde Bibliotek