Ingen flugt mulig! – Fanget i Kafkas univers

Peter Dyreborg og Franz Kafka
Tag med på en guidet tur gennem en verden af absurditet, angst og magtesløshed.

Dato
Tid
10:00 - 17:00
Bibliotek
Roskilde Bibliotek
Adresse

Dronning Margrethes Vej
14
4000 Roskilde
Danmark

I år er det 100 år siden, Franz Kafkas berømte roman ”Processen” udkom. En bog, hvis betydning for romangenren i den vestlige verden næppe overgås af nogen anden. 

Vi markerer 100-året ved at omdanne bibliotekets underjordiske magasiner til et kafkask univers. Her kan publikum få smagsprøver på værket, fremført af tidligere danmarksmester i poetry slam, Peter Dyreborg.

Dette er ikke et foredrag, men en guidet vandring mellem nøglescener i den roman, der har både forfærdet og fornøjet med sine mareridtsagtige kampe med en usynlig overmagt og sine absurde og morsomme optrin. Glæd dig (hvis du tør!) til at føle og fornemme forvirringen og magtesløsheden, når vi sammen dykker ned i de kafkaske katakomber.

Praktisk: 

Kafkas forfatterskab henvender sig ikke til børn. 

Hver tur har plads til ca. 15 personer. Først til mølle

Varighed ca. 30 minutter

Franz Kafka (1883 – 1924): Tysksproget, tjekkisk forfatter, bosat i Prag. Kafka nåede ikke at udgive meget i sin levetid, men oplevede dog at blive anerkendt som et nyskabende geni, inden han døde af lungetuberkulose som 40-årig. Kafkas forfatterskab regnes i dag for et af de absolut mest betydningsfulde i den vestlige verdens litteratur.

Peter Dyreborg (f.1976) En absolut nulevende dansk digter og spoken word-kunstner, tidligere danmarksmester i poetry slam. Dyreborg har udgivet i alt ni bøger og optrådt i en række europæiske lande. Han er i øvrigt uddannet jurist ligesom Kafka.

Bemærk:

Tidspunkterne for de enkelte arrangementer under Roskilde Litteraturfestival, er stadig under udvikling. Følg med på siden her. 

Bibliotekerne er for alle og er indrettet, så du også kan komme rundt med kørestol, rollator eller barnevogn. Læs mere om vores adgangsforhold på Roskilde Bibliotek